Social Services Committee

Forty-Sixth General Assembly - Third Session - 2010

Social Services Committee:
Mr. Keith Hutchings – Member for Ferryland (Chair)
Mr. Roland Butler – Member for Port de Grave (Vice-Chair)
Mr. Tony Cornect – Member for Port au Port
Mr. Marshall Dean – Member for The Straits – White Bay North
Ms. Yvonne Jones – Member for Cartwright – L’Anse au Clair
Ms. Lorraine Michael – Member for Signal Hill – Quidi Vidi
Mr. Kevin Parsons – Member for Cape St. Francis
Mr. Bob Ridgley – Member for St. John’s North
Mr. Wallace Young, Jr. – Member for St. Barbe


Proceedings

The following list provides links to the verbatim accounts of the Social Services Committee proceedings:

Child, Youth and Family Services

Justice

Health and Community Services

Human Resources, Labour and Employment
Workplace Health and Safety Compensation Commission
Labour Relations Agency

Municipal Affairs

Education

April 21, 2010

April 27, 2010

April 28, 2010

May 5, 2010



May 11, 2010

May 12, 2010

* To view the verbatim accounts of the Social Services Committee from the 46th General Assembly, Second Session, 2009, click here.